Zirkonyum Diş İmplantı

implant tedavisi

Çene kemiğine yerleştirilen vidalı veya vidasız implantlara uygulanacak temel iki malzeme bulunur. Bunlardan biri porselen diş, bir diğer ise zirkonyum diş olarak adlandırılır.Her iki protez diş malzemesi de doğru uygulandığında başarılı sonuçlar verir. Bunun yanında, zirkonyum malzemeli protez dişlerin çok daha doğal ve estetik bir görünüm vereceği söylenebilir. Çene kemiğine sabitlenerek yerleştirilen titanyum implantlara vidayla veya yapıştırıcılarla sabitlenen zirkonyum protez dişler, oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Böylece %100’e yakın hasta memnuniyeti ortaya çıkar. Ülkemizde bu uygulamayı son derece profesyonel ve başarılı bir şekilde yapan tedavi merkezlerinin sayısı oldukça fazla.

Zirkonyum Dişler Dayanıklı mı?

Zirkonyum protez dişlerin kullanılan malzemeden kaynaklı olarak porselen protez dişlere oranla çok daha dayanıklı olduğu söylenebilir. Bu protez dişler kolay kolay dış etkenlerden kaynaklı kırılmaz. Uygun süre geçtikten sonra, hasta kendi dişleri kadar sağlam bir ısırma, koparma ve çiğneme gerçekleştirebilir. Dişlerin dış etkenlerden olumsuz yönde etkilenmediği gibi, temizlikleri de son derece başarılı sonuç verir. Yüzeyin pürüzsüz olması nedeniyle çay, sigara veya kahve gibi sarartıcı maddeler diş yüzeyinde tutunamaz.

Zirkonyum Diş Doğal Görünüm Verir mi?

Şu anda uygulanan en doğal görünümlü protez diş malzemesinin zirkonyum olduğu söylenebilir. Zirkonyum diş uygulamalarıyla hem estetik açıdan hem de doğal görünüm açısından mükemmel sonuç elde ediliyor. Malzemenin ışık geçiren yapısından kaynaklı olarak görünümün gerçek dişten her hangi bir farkı olmaz. Bu nedenle hastaların ve diş hekimlerinin oldukça büyük bir bölümünün porselen protez yerine bu malzemeyi tercih ettikleri görülüyor. Doğal görünümle birlikte son derece uzun ömürlü kullanım olanağı da ortaya çıkıyor.

Zirkonyum Diş Avantajları Nelerdir? Bu protez diş malzemelerinde elde edilecek birçok avantajdan bahsedilebilir. En başta kullanılan malzemenin son derece dayanıklı ve doğal görünümlü bir yapısının olduğu söylenebilir. Çene kemiğine sabitlenecek uygun malzemeye implant yöntemiyle yerleştirilecek zirkonyum diş, oldukça doğal ve estetik bir görünüm kazandırır. Böylece hastanın kendi dişinden bu protez dişi ayırmak neredeyse imkansız olur. Bu gibi nedenler diş implantında kullanılan protez dişlerde en çok zirkonyumun tercih edilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir