WordPress Site Hızlandırma İşlemleri Nasıl Yapılır? Rehber

WordPress Site Hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma Adımları

Bugün WordPress site hızlandırma işlemleri ile ilgili yaptığım araştırmalar, yeni kaynaklar ve deneyimlerim sonucunda elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşıyorum. 9 yıllık sektör deneyimim ile birlikte umarım bazı noktalarda size ve sitelerinize artı bir değer katabilirim. Yıllar boyunca WordPress’i optimize etme ve WordPress site hızlandırma yollarını içeren birçok derse ve kursa katıldım. WordPress’i kullanmaya yeni başlıyorsanız veya deneyimli bir geliştirici iseniz, bu rehberde faydalı bir şeyler bulacağınıza inanıyorum!

WordPress Site Hızlandırma Yazısı İçindekiler
 [show]

WordPress’in Gücü

Web’in % 34’ünden fazlası WordPress tarafından desteklenmektedir. Bu harika olsa da, birlikte yaşamaya mecbur kalan binlerce farklı tema, eklenti ve teknoloji var. Belki de bu yaygınlık, WordPress için en büyük handikaplardan birisi. Optimizasyonlara girmeden önce, önce tüm WordPress sitelerinin aynı olmadığını vurgulamak gerekiyor. Statik veya dinamik olarak ikiye ayırabileceğimiz bu sitelerde, çözümler de teknikler de farklılık gösteriyor. Öyleyse önce bu iki tür site arasındaki farkları araştıralım.

Statik Web Sitesi Nedir?

Statik genellikle bloglar, küçük işletme siteleri, düşük hacimli haber siteleri, kişisel, fotoğrafçılık vb. siteleri içerir. Statik ise bu WordPress sitelerindeki verilerin çok sık değişmediği anlamına gelir  (belki de günde birkaç kez) Bu sitelerde, sunucudaki önbellekten yüksek hızlarda hizmet sunulmasını sağlar. Böylece siteler daha az veri tabanı çağrısı yapacaklar ve Google performansı elde etmek için çok fazla kaynağa ihtiyaç duymayacaklar.

Dinamik Siteler Web Sitesi Nedir?

E-Ticaret (WooCommerce vb.), topluluk siteleri, forumlar (bbPress, BuddyPress vb.) ve öğrenme yönetim sistemleri (LMS) gibi siteler dinamik siteler için örnektir. Bu sitelerin dinamik olarak belirtilmesindeki neden ise statiğin aksine verilerin sıklıkla değişmesidir. (Sunucu işlemleri birkaç dakikada bir, hatta saniyelerde gerçekleşiyor). Bu, sunucuya yapılan tüm isteklerin doğrudan önbellekten sunulamayacağını, ek sunucu kaynakları ve veri tabanı sorguları gerektireceği anlamına gelir. Bu siteler ayrıca genellikle çok sayıda eşzamanlı ziyaretçi ve oturumlara sahiptir. Çoğunlukla statik olan bilgilendirici veya kurumsal bir WordPress sitesinde, ziyaretçi ihtiyaç duyduklarını bulana kadar beş veya 10 dakika kalabilir (ve bu çok yüksek, genellikle hemen çıkma oranları çok daha yüksektir). Dinamik sitelerde bunun tam tersi oluyor. Ziyaretçiler genellikle bir şeyle ya da birisiyle bağlantı kurmak için siteye gelir. Çevrimiçi bir kursa giriyorlarsa, saatlerce kalmaları olağandışı değildir.

Tüm WordPress sitelerine performans söz konusu olduğunda aynı şekilde davranamazsınız. Statik ve son derece dinamik sitelerin farklı olduğunu kesinlikle unutmayın!

WordPress Site Hızlandırma Adımları Nelerdir?

WordPress Site Hızlandırma R10 ya da WordPress Site Hızlandırma 2019 gibi aramalarla kullanıcıların bu konuda yardım aradığı net olarak görülüyor. Özellikle Türkiye’de R10 gibi Webmaster sitelerinde kişiler deneyimlerini ve önerilerini sunarak paylaşımlar yapıyor. Bu tip yerleri ziyaret ederek güncel bilgileri öğrenmeniz de önemlidir. WordPress site hızlandırma noktasında WordPress mobil hızlandırma adımlarına kadar aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Yüksek Performanslı WordPress Hosting

Bir WordPress sunucusu, web sitenizin tüm verilerini depolayan bir alandır. Bir plana kaydolursunuz ve tüm resimleriniz, içeriğiniz, videolarınız vb. sunucunun veri merkezindeki sunucuda bulunur. WordPress sitelerine yönelik sunulan Hosting hizmetleri farklıdır ve tüm bunlar verilere erişmenin, yönetmenin ve ziyaretçilerinize yönlendirmenin kolay bir yolunu sunar. Oldukça basit değil mi? Fakat işler aslında o kadar basit değil!

Web’de karşılaşacağınız üç farklı türde WordPress Hosting tipi vardır. Her birinin avantaj ve dezavantajlarına dalalım. En başından doğru olanı seçmeniz önemlidir. Aksi takdirde çalışmalarınızın hiçbir zaman istediğiniz düzeyde olmaması ya da iyi bir performans alamama gibi sorunlarla karşılayabilirsiniz.

1. Paylaşılan Hosting

İlk ve en popüler WordPress barındırma türü, “paylaşılan barındırma” dediğimiz şeydir. Bunlar, Bluehost, HostGator, Siteground, GoDaddy hosting sağlayıcılar gibi sektördeki en büyük firmalar tarafından sunuluyor. Yönetim için genelde cPanel desteği sağlanır ve ortalama müşteri genellikle aylık 10 TL gibi sembolik rakamlarla satılır. Bu tür bir barındırma kullanan herkes, bir noktada yavaşlama yaşar. Bu sadece bir zaman meselesidir. Neden? Çünkü paylaşılan ana sunucular sunucularını aşırı etkileme eğilimindedir. Bu da sitenizin performansını etkileyebilir. Sitenizin askıya alınması, sık sık 500 hatası almak, her şeye sınırlandırmak zorunda kalmak yaşanabilecek problemlerdir. Matematiği ve hesaplamayı nasıl yaparsanız yapın, ayda 10 TL barındırma şirketi için herhangi bir gelir oluşturmaz. Özellikle de destek taleplerinizi göz önünde bulundurduğunuzda…

2. VPS WordPress Barındırma

İkinci tür WordPress barındırma VPS’dir veya “Size özel bir sanal sunucu.” Bu tip sistemler, daha fazla geliştirme, sunucu yönetimi ve WordPress deneyimine sahip kullanıcılara hitap eder. Bu kategoriyi tercih eden insanlar, genellikle para kazanmayı hedefleyen, performansın gücünü bilen ve işlerinin başarıyı ulaşmasında sağlam adımlar atan kişilerdir. Normal bir hostinge göre iki kattan başlayan fiyatlarla aylık olarak satın alınabilir. Fakat bir şey bozulursa, sunucunuzu performans için optimize etmekten sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

3. Yönetilen WordPress Hosting

Dünya genelinde son derece yaygın olan bu sistemlerde ise WordPress odak noktadır. Bu ana sunucu türleri, ihtiyaç duyduğunuzda destek sağlamanın yanı sıra, sizin için arka uç sunucu ile ilgili tüm görevleri yerine getirir. Genellikle WordPress ile çalışmak üzere ince ayarlıdırlar ve genellikle tek tıklatma aşamalı ortamlar ve otomatik yedeklemeler gibi özellikler içerirler. Zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, WordPress hostingi yönetmenin en iyi yolu budur. WordPress barındırma performans kriterlerinde Kinsta üst üste beş yıl boyunca en iyi şirket olduğunu kanıtladı. Bu bakımdan dünyada ve Türkiye’de bu alanın öncülerine göre bir seçim yapmanız uygun olacaktır.

En İyi Performans için PHP 7

PHP, öncelikle web geliştirmede kullanılan açık kaynaklı, sunucu tarafında çalışan bir betik ve programlama dilidir. Çekirdek WordPress yazılımının büyük kısmı PHP’de, eklentileriniz ve temalarınızla birlikte yazılır ve bu da PHP’yi WordPress topluluğu için çok önemli bir dil haline getirir. WordPress sunucunuzun en az PHP 7 veya üstü olmasına dikkat etmelisiniz. PHP’nizin sunucunuzda size sağlayacağı farklı PHP sürümleri vardır ve yeni PHP 7.3 büyük performans iyileştirmeleri sunar. Örnek olarak PHP 7.3 de PHP 7.2 ele alınırsa, PHP7.3 sürümü bir önceki sürüme göre ortalama% 9 daha hızlıdır. Bu aynı zamanda WordPress yönetici panelinin hızlı yanıt vermesini dahi etkiler.

NGINX Kullanan Sunucu

Sahne arkasında, her WordPress sunucusu WordPress sitelerinize güç vermek için bir web sunucusu kullanır. En yaygın seçenekler ise NGINX ve Apache’dir. Ölçek altındaki performans optimizasyonundaki kökleri nedeniyle NGINX kullanan bir sunucuyu seçmenizi tavsiye ederim. NGINX, genellikle popüler içerikli web sunucularını, özellikle statik içeriğe veya yüksek eşzamanlı isteklere sahip durumlarda kıyaslama testlerinde daha iyi performans gösterir. NGINX kullanan yüksek profilli şirketler arasında Autodesk, Atlassian, Intuit, T-Mobile, GitLab, DuckDuckGo, Microsoft, IBM, Google, Adobe, Salesforce, VMWare, Xerox, LinkedIn, Cisco, Facebook, Hedef, Citrix Sistemleri, Twitter, Apple bulunmaktadır. Bu nedenle Hosting seçiminde inceleme yapmak önemlidir.

W3Techs’e göre, Apache tüm web sitelerinin% 44.0’ına güç veriyor ve bu da en yaygın kullanılan seçenek haline getiriyor. Ancak, yoğun trafik çeken web siteleri arasında en popüler web sunucusuna bakarsanız (en iyi 10.000), NGINX bunların% 41.9’unu, Apache yalnızca% 18.1’ini sağlar. Netflix, NASA ve hatta WordPress.com dahil olmak üzere çoğu öncü şirket NGINX geçişini çok önce yaptı.

Ziyaretçilerinize En Yakın Sunucu

WordPress sitenizi barındırırken yapmanız gereken ilk şeylerden biri, ziyaretçilerinizin veya müşterilerinizin çoğunluğunun nereden geldiğini belirlemektir. Bu neden önemli? Çünkü web sitenizi barındırdığınız yer, genel ağ gecikme süresini ve TTFB’yi belirlemede önemli bir etkendir. Ayrıca SFTP hızlarınızı ve WordPress admin dashboard duyarlılığını da etkiler.

NOTLAR;

Ağ Gecikmesi: Bu, bir ağ üzerinden veri iletimi ile ilgili zaman ve / veya gecikmeyi ifade eder. Başka bir deyişle, bir veri paketinin bir noktadan diğerine gitmesinin ne kadar sürdüğü. Günümüzde bu tipik olarak milisaniye cinsinden ölçülür; ancak, şebekeye bağlı olarak saniyeler olabilir. Sıfıra ne kadar yakınsa o kadar iyidir.

TTFB: Bu ilk bayt zamanı anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, bu, tarayıcıdan ilk veri baytını almadan önce tarayıcının ne kadar bekleyeceği ölçüsüdür. Bu veriyi almak ne kadar uzun sürerse, sayfanızı görüntülemesi o kadar uzun sürer. Yine sıfıra ne kadar yakınsa o kadar iyidir.

Bu gönderideki tüm teknik ayrıntılarla sizi sıkmayacağım, tek bilmeniz gereken ağ gecikmesinin ve TTFB’nin mümkün olduğunca düşük olmasını istemektir. Bunu gerçekleştirmenin en kolay yollarından biri ziyaretçilerinize en yakın sunucuyu seçmektir. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek en iyi yeri belirleyebilirsiniz.

1. İpucu – Google Analytics’te Ziyaretçilerinizin Coğrafi Konumunu Kontrol Edin

Yapabileceğiniz ilk şeylerden biri, ziyaretçilerinizin Google Analytics’teki coğrafi konumlarına bakmak. Bunu “Hedef Kitle → Coğrafi → Konum” altında bulabilirsiniz.

2. İpucu – Hızlı Gecikme Testi yapın

Farklı bulut sağlayıcılar için bulunduğunuz konumdaki gecikmeyi ölçmek için birçok kullanışlı ücretsiz araç bulunmaktadır. Bu, hangi bölge için siteniz için en iyi seçenek olabileceğini hızla değerlendirmenize yardımcı olabilir.

GCP Ping

CloudPing.info

Azure Latency Test

Gecikmeyi ve TTFB’yi Azaltmanın Ek Yolları

Yakın bir sunucu konumu seçmenin ötesinde, gecikmeyi azaltmak için birkaç başka yol daha vardır. Bunlar ise şöyle;

 • WordPress sitenize önbelleğe alın. CDN kullanın. Bu, ana sunucunuza yakın olmayan ziyaretçiler için ağ gecikmesini azaltmaya yardımcı olur.
 • Harici HTTP isteklerinin sayısını azaltın. Bunların her biri, sunucularının konumuna bağlı olarak kendi gecikme sürelerine sahip olabilir.
 • DNS, TTFB’de bir rol oynamaktadır, bu nedenle hızlı arama süreleriyle premium bir DNS sağlayıcı kullanmalısınız.
 • Sayfa yüklenirken sahne arkasındaki görevleri gerçekleştirmek için ön tarama ve önleyiciyi kullanın.

SFTP Hızları ve WordPress Yönetici Paneli

Ziyaretçileriniz ve müşterileriniz her zaman önceliğiniz olmalıdır. Ancak performansın çoğunun konuşmadığı bir başka yönü de , bu kararların bazılarının günlük çalışmanızı nasıl etkilediğidir. Seçtiğiniz veri merkezi konumu, SFTP indirme ve yükleme hızlarının (dosyaları bir FTP istemcisi ile aktarma) ne kadar hızlı olduğu ve WordPress yönetici panonuzun yanıt verebilirliği üzerinde bir etkiye sahiptir.

Bu nedenle, ziyaretçileriniz için en iyi konumdan emin olmak ve bunu seçmek istediğinizde, site yönetimini de etkileyebileceğini unutmayın. Dosyaları WordPress ortam kitaplığına yüklemek gibi görevler, siteniz size daha yakın bir veri merkezinde barındırıldığında daha hızlı olacaktır.

hg

Alan adı kayıt şirketiniz tarafından sağlanan ücretsiz DNS ve birinci sınıf DNS arasında iyi bir orta nokta olması için Cloudflare DNS, birinci sınıf DNS’nin avantajlarından birçoğunu sunan ücretsiz bir hizmettir. Ve dünya çapında 20 ms’den daha az ortalama tepki süreleri ile hızlı bir şekilde site açılışı sağlar.

Hakan Göçmez

Site yöneticisi.

Premium DNS, Ücretsiz DNS’den Daha İyidir

Etki Alanı Adı Sistemi olarak DNS, web peyzajının en yaygın ancak yanlış anlaşılan bileşenlerinden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, DNS, etki alanı adlarını gerçek web sunucularına bağlayarak, İnternet üzerindeki trafiğin yönlendirilmesine yardımcı olur. Temel olarak, insan dostu bir istek alır ve onu bilgisayar dostu bir sunucu IP adresine çevirir. 216.58.217.206 gibi-.

Hem ücretsiz DNS hem de birinci sınıf DNS bulabilirsiniz. Premium DNS’i seçmenin en büyük sebeplerinden biri hız ve güvenilirliktir. DNS kayıtlarını aramak ve trafiği yönlendirmek, yalnızca bir milisaniye meselesi olsa bile zaman alır. Tipik olarak, alan adı kayıt şirketinizden alacağınız ücretsiz DNS nispeten yavaş, ancak premium DNS genellikle daha iyi performans sunar. DNS arama sürenizi kontrol etmek için SolveDNS hız testi gibi bir araç kullanabilirsiniz .

WordPress Temasının WordPress Site Hızına Etkisi

Herkes yepyeni bir WordPress temasını seviyor, ancak dışarı çıkıp tüm yeni özelliklere sahip olanı seçmeden önce dikkatli olun. Performans konusunda, bir temada gördüğünüz her unsurun, web sitenizin genel hızı üzerinde bir etkisi vardır. İhtiyacınız olan tema; özelliklerle inşa edilmiş, hızlı ve hafif bir WordPress teması olmalıdır.

WordPress için en hızlı ve temalar!

Güncellendi!

WordPress Eklentilerinin WordPress Site Hızına Etkisi

Çok fazla eklenti yüklememeniz gerektiği, bu durumun WordPress sitenizi yavaşlatacağı sürekli söylenir. Bu bazen doğru olsa da, en kritik faktör değildir. Eklentilerin sayısı, eklentilerin kalitesi kadar önemli değil. Tıpkı temalarda olduğu gibi, eklentinin nasıl geliştirildiğiyle ve performans göz önünde bulundurularak oluşturulup oluşturulmadığına dikkat edilmelidir. Bazı webmasterlar eklentiler yerine kod eklemeyi önerir. Sitenize kod eklemek eğlenceli olsa da, bu aşağıdaki nedenlerden dolayı her zaman pratik değildir;

 • Kodu kendiniz eklemeli ve sürekli kontrol altında tutmalısınız.
 • Standartlar değiştikçe kodları güncel tutmalısınız. Standartları herkesten daha iyi bilen geliştiriciler yerine kendinize daha çok mu güveniyorsunuz?
 • Çoğu zaman, iyi kodlanmış bir eklenti, kodun kendisinden daha fazla ek yük getirmeyecektir.
 • WordPress topluluğunun çoğunluğunun, geliştirici kalabalığı kadar teknoloji meraklısı olmadığını unutmayın. Eklentiler sorunları çözmenize yardımcı olacaktır.

WordPress Eklentileri Nasıl Kaldırılır?

(Kalıntısız)

WordPress Giriş URL’si

Varsayılan olarak, WordPress sitenizin giriş adresi domain.com/wp-admin/. Bununla ilgili sorunlardan biri, dışarıdaki tüm botların, bilgisayar korsanlarının ve komut dosyalarının da bunu bilmesidir. URL’yi değiştirerek, kendinizi daha az hedef haline getirebilir, saldırılara karşı kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Böylece URL’ye arka arkaya gelen saldırılar nedeniyle bant genişliğini de azaltabilirsiniz. WordPress giriş URL’nizi değiştirmek genel hataların önlenmesine de yardımcı olabilir.

WordPress Admin Giriş URL Nasıl Değiştirilir?

Güvenlik!!!

Pingback’ler

Geri bildirim , başka bir blog size bağlandığında oluşturulan otomatik bir yorumdur. Ayrıca, kendi blogunuzdaki bir makaleye bağlandığınızda oluşturulan pingback’ler de olabilir. Sitenizde değersiz sorgular ve ek spam oluşturdukları için bunları devre dışı bırakmanızı öneririz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız rehberden yararlanabilirsiniz.

WordPress Pingback Nedir, Nasıl Kaldırılır?

Kapsamlı rehber için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma İçin Önbellek Neden Bu Kadar Önemli?

Önbelleğe alma, WordPress site hızlandırmanın en önemli ve en kolay yollarından biridir! Ancak, önbelleğe almanın nasıl kullanılacağını göstermeden önce, nasıl çalıştığını ve mevcut farklı önbellekleme türlerini anlamanız önemlidir.

Önbellek Nedir?

Kısacası, WordPress sitenizde ziyaret edilen her web sayfası, sunucuya bir istek, o sunucu tarafından işlenir (veri tabanı sorguları dahil) ve ardından sunucudan kullanıcının tarayıcısına gönderilen son bir sonuç gerektirir. Sonuç, web sitenizdir, tüm dosya ve öğelerin olması gerektiği gibi görünmesini sağlar. Önbellekleme, sunucuya yapılandırmaya bağlı olarak bazı dosyaları diske veya RAM’e kaydetmesini söyler. Bu nedenle, geçmişte sunmuş olduğu aynı içeriği hatırlayabilir ve çoğaltabilir. Temel olarak, sayfa görünümü oluşturmak için gereken iş miktarını azaltır. Sonuç olarak, web sayfalarınız doğrudan önbellekten çok daha hızlı yüklenir. Önbelleğe almanın diğer yararları şunlardır:

 • Sunucunuz daha az kaynak kullanır.
 • Daha düşük TTFB değerleri

Önbellek Çeşitleri

Önbelleğe alma türleri söz konusu olduğunda, yaygın olarak kullanılan iki farklı yaklaşım vardır; sunucu düzeyinde önbellekleme ve eklenti ile önbellekleme.

1. Sunucu Seviyesinde Önbellekleme

Sunucu düzeyinde önbellekleme, son kullanıcı için en kolay yaklaşımlardan biridir. Bunun anlamı, WordPress barındırma sağlayıcısının sizin için işi ele almasıdır.  

2. Eklenti ile Önbellekleme

Eğer barındırma sağlayıcınız önbellek hizmeti sağlamıyorsa, üçüncü taraf WordPress önbellek eklentisi kullanabilirsiniz. Deneyimlerime dayanarak aşağıdakilerden birini öneriyoruz:

 • WP Rocket (premium)
 • Autoptimize (ücretsiz)
 • W3 Total Cache (ücretsiz)

En İyi WordPress Önbelleğe Alma Eklentileri

Tam Liste!

Görüntü Optimizasyonu

Görüntü optimizasyonu, sayfa yükleme süreleri üzerinde önemli bir etkisi olan ve yapmanız gereken basit bir işlemdir. Bu isteğe bağlı değil; her site bunu yapmalı!

Büyük görüntüler web sayfalarınızı yavaşlatır ve bu da optimum kullanıcı deneyiminden daha azını oluşturur. Görüntüleri optimize etmek, sırasıyla bir sayfanın yüklenme süresini hızlandıran bir eklenti veya komut dosyası kullanarak dosya boyutlarını küçültme işlemidir. Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma, yaygın olarak kullanılan iki yöntemdir. Görüntüler, bir web sayfasının toplam ağırlığının yaklaşık % 34’ünü oluşturur.

Görüntü Optimizasyonunda Dengeyi Bulma (Dosya Boyutu ve Kalitesi)

Resimlerinizi biçimlendirmenin temel amacı, en düşük dosya boyutu ile kabul edilebilir kalite arasındaki dengeyi bulmaktır . Bu optimizasyonların neredeyse tümünü gerçekleştirmenin birden fazla yolu var. En temel yollardan biri WordPress’e yüklemeden önce bunları sıkıştırmaktır. Genellikle, bu Adobe Photoshop veya Affinity Photo gibi bir araç ile yapılabilir. Bunları kullanmak istemeyenler Google’ın yeni çevrimiçi Squoosh uygulaması da tercih edilebilir.

En İyi WordPress Resim Sıkıştırma Eklentileri

En iyiler!

Dikkate alınması gereken iki şey, dosya formatı ve kullandığınız sıkıştırma türüdür. Doğru dosya formatı ve sıkıştırma türü birleşimini seçerek, görüntü boyutunu 5 kata kadar azaltabilirsiniz. En iyi sonucu görmek için her bir görüntü veya dosya formatını denemeniz gerekir.

GZIP Sıkıştırmasını Kullanın

GZIP bir dosya formatı ve dosya sıkıştırma-açma için kullanılan bir yazılım uygulamasıdır. GZIP sıkıştırması sunucu tarafında etkindir ve HTML’nizin, stil sayfalarınızın ve JavaScript dosyalarınızın boyutunda daha fazla azalma sağlar.

Bir web tarayıcısı bir web sitesini ziyaret ettiğinde, content-encoding: gzipHTTP başlığının var olup olmadığını görerek web sunucusunda GZIP’nin etkin olup olmadığını kontrol eder. Başlık algılanırsa, sıkıştırılmış ve daha küçük dosyaları sunar. Değilse, sıkıştırılmamış dosyaları açar. GZIP özelliğini etkinleştirmediyseniz, büyük olasılıkla Google PageSpeed ​​Insights ve GTmetrix gibi hız testi araçlarında uyarı ve hataları görürsünüz. GZIP sıkıştırmasını etkinleştirmek , web sayfanızın boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir; bu da kaynak indirme süresini önemli ölçüde azaltabilir, istemcinin veri kullanımını azaltabilir ve sayfalarınızı ilk kez gösterme süresini artırabilir.

Hotlinking kavramı oldukça basittir. İnternette bir yerde bir resim buluyorsunuz ve resmin URL’sini doğrudan sitenizde kullanıyorsunuz. Bu resim web sitenizde gösterilecek, ancak orijinal konumdan gösterilecektir. Ancak hotlinked, resim bulunduğu ana sitenin kaynaklarını kullanırken, aslında bir nevi hırsızlık yapar. Paylaşılan bir WordPress sunucusundaysanız ve popüler bir sitenin resimlerinize aniden bağlandığını hayal edin. Sitenizdeki saatte birkaç yüz sorgudan birkaç yüz bine gidebilirsiniz. Bu bile barındırma hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir.

WordPress Hotlink Koruması Nasıl Yapılır?

Tüm yöntemleriyle

Yönlendirmeleri Küçültme

Çok fazla yönlendirme her zaman dikkat etmeniz gereken bir şeydir. Tek bir 301 yönlendirmesi, HTTP’den HTTPS’ye veya www’den www’ye olmayanlar gibi basit yönlendirmeler iyidir. Ve web sitenizin belirli alanlarında bunlara çoğu zaman ihtiyaç duyulur. Ancak, her birinin sitenizin performansı üzerinde bir maliyeti vardır. Ve yönlendirmeleri üst üste istiflemeye başlarsanız, sitenizi nasıl etkilediklerini anlamak önemlidir.

Yönlendirmeleri uygulamak için ücretsiz WordPress eklentileri kullanmak, çoğu zaman ek kod yürütme ve kaynaklar gerektiren wp_redirect işlevini kullandığından, performans sorunlarına neden olabilir . Bazıları da wp_options tablonuza otomatik olarak yüklenen veri ekler ve bu da veri tabanını şişirir. Bu nedenle yönlendirmeden olabildiğince kaçmalı ve yapmanız gerektiğinde de minimum seviyede tutmalısınız.

Cron İşler Ve WordPress Hızı

CRON işleri (WP-Cron), WordPress siteniz için tekrarlayan görevleri zamanlamak için kullanılır. Ancak, zamanla, bunlar kontrolden çıkabilir ve performans sorunlarına neden olabilir. Sitenizde gerçekleşen tüm Cron işlerini kontrol etmek ve kullanmak için ücretsiz WP Crontrol eklentisini kullanabilirsiniz. Ayrıca WordPress yerleşik Cron işleyicisini devre dışı bırakmak ve bunun yerine sistem cronunu kullanmak daha iyi bir yaklaşımdır. Resmi Plugin el kitabında bu bile tavsiye edilir.

WP-Cron Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

WP-Cron’u devre dışı bırakmak için, aşağıdaki kodu wp-config.php dosyasına ekleyebilirsiniz.

define(‘DISABLE_WP_CRON’, true);

Önbellek Denetimi Ekleme ve Sona Erme Tarihi

WordPress sitenizdeki her komut dosyasının kendisine eklenmiş bir HTTP önbellek başlığına sahip olması gerekir. Bu, dosyadaki önbelleğin ne zaman sona ereceğini belirler. Bunu düzeltmek için, WordPress sunucunuzun uygun cache ve expires başlık ayarına sahip olduğundan emin olun. Bunu yapmazsanız, büyük olasılıkla zaman aşımına uğramış başlıklar eklemek veya hız testi araçlarında tarayıcı önbelleğe almaktan yararlanma konusunda uyarılar göreceksiniz.

Nginx’te Önbellek Kontrol Başlığı Ekleme

cache-controlSunucu yapılandırmanızın sunucu konumuna veya bloğuna aşağıdakileri ekleyerek Nginx’te bu işlemleri yapabilirsiniz.

location ~* \.(js|css|png|jpg|jpeg|gif|svg|ico)$ {

 expires 30d;

 add_header Cache-Control “public, no-transform”;

}

Nginx’te Sona Erme Başlığı Ekleme

expiresSunucu bloğunuza aşağıdakini ekleyerek Nginx’te başlıklar ekleyebilirsiniz. Bu örnekte, dosya türlerine göre farklı sona erme zamanlarının nasıl belirtileceğini görebilirsiniz.

  location ~* \.(jpg|jpeg|gif|png|svg)$ {

    expires 365d;

  }

  location ~* \.(pdf|css|html|js|swf)$ {

    expires 2d;

  }

Apache’de Önbellek Kontrol Başlığı Ekleme

Aşağıdakileri ) .htaccess dosyasına ekleyerek (# BEGIN WordPress’ten sonra veya # END WordPress’ten önce eklemeniz yeterli.

<filesMatch “.(ico|pdf|flv|jpg|jpeg|png|gif|svg|js|css|swf)$”>

Header set Cache-Control “max-age=84600, public”

</filesMatch>

## EXPIRES HEADER CACHING ##

<IfModule mod_expires.c>

ExpiresActive On

ExpiresByType image/jpg “access 1 year”

ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”

ExpiresByType image/gif “access 1 year”

ExpiresByType image/png “access 1 year”

ExpiresByType image/svg “access 1 year”

ExpiresByType text/css “access 1 month”

ExpiresByType application/pdf “access 1 month”

ExpiresByType application/javascript “access 1 month”

ExpiresByType application/x-javascript “access 1 month”

ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”

ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”

ExpiresDefault “access 2 days”

</IfModule>

## EXPIRES HEADER CACHING ##

Wp-config.php dosyasındaki WordPress Bellek Limitini Değiştirme

WordPress Sürüm 2.5 ile, WP_MEMORY_LIMIT PHP tarafından tüketilebilecek maksimum bellek miktarını belirlemenizi sağlar. Bu ayar, “İzin verilen xxxxxx bayt bellek boyutu bitmiş” gibi bir mesaj almanız durumunda gerekli olabilir.

Varsayılan olarak, WordPress, PHP’ye ayrılan belleği tek bir site için 40 MB’a ve çoklu alan için 64 MB’a çıkarmaya çalışacaktır. Dosyadaki hafıza limitlerini /wp-includes/default-constants.php32 – 44 ( kaynak ) satırlarında tanımlarlar.

Aşağıdakileri wp-config.php dosyasına ekleyerek daha iyi bir performans alabilirsiniz.

define( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’ );

Ön Optimizasyon ve Dış Servislerle İlgili İpuçları

Şimdi WordPress’i hızlandıracak ve ön ucu optimize edecek bazı yollara gireceğiz. Ön uç, genellikle tamamen CSS, JavasScript, resimler vb. gibi tarayıcı tarafından işlenen her şeyi içerir. Ayrıca, sitenize yüklediğiniz harici hizmetleri ve toplam yükleme sürenizi nasıl etkilediklerini analiz etmeyi de kapsar. Ön uç optimizasyon söz konusu olduğunda sahip olmanız gereken en önemli hedeflerden ikisi şunlardır:

 • Genel web sayfanızın boyutunu küçültün. CSS’nizin boyutu, JavaScript, resimler önemlidir. 4 MB’lık bir web sitesi genellikle 1 MB’lık bir web sitesinden çok daha yavaş yüklenir.
 • HTTP isteklerini ve harici hizmetleri azaltmak. HTTP / 2 ile artık tek bir TCP bağlantısı kullanarak aynı anda birden fazla istek ve yanıt gönderilebilir. Bu performans için harika olsa da, HTTP isteklerini azaltmak WordPress sitenizi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

WordPress Site Hız Testi

Sitenizi optimize etmek söz konusu olduğunda, bir temel verilerle başlamak her zaman iyidir. Bu genellikle bir hız testi yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu yapmanın bir çok yolu var, 15 harika web sitesi hız testi aracı listemize göz atın. Pingdom, GTMetrix ve Google tarafından desteklenen Pagespeed üzerinden kontrolleri yapabilirsiniz.

Google PageSpeed ​​Insights gibi araçların çoğu, siteler için hız veya performans puanına sahiptir. Skorun her zaman web sitenizin hızı ve kullanıcı tarafından algılanan performansı kadar önemli olmadığını hatırlamak önemlidir. Skor neyi, ne kadar iyi yaptığını ölçmek için sunuluyor. Ancak bazı durumlarda 100/100’e takılmak zaman kaybı olabilir. Çok sayıda harici komut dosyası ve reklam içeren daha büyük siteler hiçbir zaman bu kadar yüksek değerlere ulaşamayabilir. Ayrıca test konumlarınızın yeri dahi bu konuda etkendir.

Hız Testinde Önbellekleme Nedeniyle Birden Çok Kez Test Etme

Test yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan birisi önbelleklemeolmaktadır. Önbellek yakın zamanda temizlendiyse veya WordPress ana makinenizde, CDN’nizde kullanım süresi dolduysa, HTTP başlığında bir “MISS” kaydı olacaktır. Bu da test aşamasında web sitenizin önbellekten sunulmadığı anlamına gelir. Bu nedenle hız testinizi birkaç kez çalıştırmanız gerekebilir. Böylece daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Şimdi WordPress sitenizde yapabileceğiniz bazı ön optimizasyonlara geçelim.

WordPress Site Hızlandırma İçin WordPress Optimizasyon

Sorgu Dizelerini Kaldır

Hız testi araçlarında görülen yaygın bir uyarı veya öneri, sorgu dizelerini kaldırmanız gerektiğidir. Bunları kaldırarak, önbelleğe almayı ve site hızını geliştirebilirsiniz

Örnek bir sorgu dizini https://domain.com/file.min.css?ver=4.5.3

Sorgu dizelerini kaldırmak için tek tıklamayla kolay bir seçeneğe sahip olan Perfmatters gibi premium bir eklenti kullanabilirsiniz. Ücretsiz seçeneklerde ise aşağıdaki kodu manuel olarak temanın functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz .

function remove_query_strings() {

  if(!is_admin()) {

    add_filter(‘script_loader_src’, ‘remove_query_strings_split’, 15);

    add_filter(‘style_loader_src’, ‘remove_query_strings_split’, 15);

  }

}

function remove_query_strings_split($src){

  $output = preg_split(“/(&ver|\?ver)/”, $src);

  return $output[0];

}

add_action(‘init’, ‘remove_query_strings’)

WordPress’te Gömmeleri Devre Dışı Bırakma

WordPress 4.4 ile oEmbed özelliği çekirdek olarak birleştirildi. Bu özellik birçok insan için faydalıdır ve etkin durumda kalmasını isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun anlamı, wp-embed.min.js dosyayı yüklemek için WordPress sitenizde ek bir HTTP isteği oluşturmasıdır. Bu site genelinde yüklenir. Bu dosya sadece 1.7 KB olsa da, bunun gibi şeyler zaman içerisinde toplanır, büyür. Bu dosyanın yüklenmesini kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. İşte üç farklı seçenek:

Seçenek 1 – Eklenti ile Gömmeleri Devre Dışı Bırak

Seçenek 2 – Kodla Devre Dışı Bırakma

Seçenek 3 – JavaScript Satır İçi ayar

WordPress’te Emojiyi Devre Dışı Bırakma

Gömmelere benzer şekilde, WordPress 4.2’de eski tarayıcılar için emoji’lerin çekirdeklerine destek eklendi. Bununla ilgili büyük sorun, wp-emoji-release.min.jsdosyayı yüklemek için WordPress sitenizde ek bir HTTP isteği oluşturmasıdır. Bu dosya sadece 10.5 KB olsa da, sitenizde emojiyi kullanmıyorsanız işe yaramaz. WordPress’te Emojiyi etkisiz hale getirmenin birkaç yolu vardır. Ücretsiz bir eklenti veya kod ile yapabilirsiniz.

WordPress Yorumlarını Hızlandırma veya Onları Devre Dışı Bırakma

Bir sitedeki yoğun bir yorum bölümü birçok performans sorununa neden olabilir. Sadece yorum yapmaya yarayan kaynakları düşünün:

 • Mevcut yorumları almak için bir veri tabanı sorgulandı.
 • Her yeni yorum için veri tabanı girişleri oluşturuldu.
 • Yorumlar ve yorum meta verileri bir ziyaretçinin tarayıcısı tarafından alındı ve işlendi.
 • Gravatarlar gibi harici kaynaklar talep edildi, indirildi ve yüklendi (ayrı bir DNS araması gerektirir).
 • Çoğu durumda, yorum sisteminin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için büyük JavaScript ve jQuery kaynaklarının indirilmesi ve işlenmesi gerekti.

WordPress yorumlarını hızlandırmak için yapabileceğiniz dört farklı seçenek var. Bunlar ise şöyle;

WordPress Yorumları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Siteniz çok fazla yorum almıyorsa ve herhangi bir değer kattıklarını düşünmüyorsanız, yorumları tamamen devre dışı bırakmak daha iyi olabilir. Unutmayın, yorumlar SEO’nuzu etkileyebilir çünkü Google genellikle bunları sayfadaki ek içerik olarak tarar, bu nedenle yalnızca yüksek kaliteli yorumları onaylamanız gerekir. Yorumları devre dışı bırakmak için bu üç kolay yolu inceleyin:

WordPress Yorumları nasıl Optimize Edilir?

Kaldırmak yerine ikinci seçeneğiniz ise WordPress yorum sistemini optimize etmek olacaktır. Bunun bir yolu, ilk sayfa yüklemesindeki yüklenen yorum sayısını azaltmaktır.

WordPress yönetici alanındaki Ayarlar → Tartışma bölümüne gidin ve diğer yorum ayarları bölümüne bakın.

Yorumları sayfalara böl seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve ilk sayfa yüklemesinde görüntülemek istediğiniz yorum sayısı için bir değer ekleyin. Ayrıca Gravatar gibi sembolleri kapatmanız bu konuda optimizasyonu daha etkin kılacaktır.

WordPress’te Üçüncü Taraf Yorum Sistemi Nasıl Kullanılır?

Üçüncü seçeneğiniz, üçüncü taraf bir yorum sistemi kullanmak. Siteniz ucuz ve kaynaklara açık paylaşılan bir sunucuda barındırılıyorsa, üçüncü taraf bir yorumlama sistemi kullanmak sayfaları çok fazla yorum ile bile hızlandırabilir. Görüntü optimizasyonu ile aynı fikir gibi görebilirsiniz. Disqus gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

WordPress Lazy Load Comment Ne İşe Yarar?

WordPress site hızlandırma için dördüncü seçeneğiniz ise ilk sayfa oluşturmayı yavaşlatmamaları için yorumların yüklenmesini engellemektir. Kontrol etmek isteyebileceğiniz birkaç eklenti:

 • Lazy Load for Comments: Bu eklenti, yerel WordPress yorumlarınızı geç açmanıza izin veriyor.
 • Disqus Conditional Load: Disqus yorum sistemini kullanmak istiyorsanız, bu yükleme yorumlarını geç açmak için olması gereken bir eklentidir.

Mobil WordPress Site Hızlandırma

Google, mobil çalışmalarında dizini 26 Mart 2018’de yayınlamaya başladı. Daha önce Google’ın tarama, dizin oluşturma ve sıralama sistemleri web sitelerinin masaüstü sürümünden ibaretti. Fakat 2018 itibari ile WordPress sitenizin mobil sürümüne de önem vermeniz gerektiği ortaya çıktı. Sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek söz konusu olduğunda hız, odaklanılması gereken en önemli faktörlerden biri.

hg

Hız, site kullanılabilirliğinden hemen çıkma oranlarından potansiyel ziyaretçilerin sitenize geri dönüp dönmeyeceğini belirlemeye kadar önemli bir rol oynar.

Hakan Göçmez

Site yöneticisi

Kötü mobil deneyimler kullanıcıların çoğunun asla geri dönmemesine yol açacaktır. En son Google sayfa hızı raporuna göre, bir mobil sitenin 2018’de yüklendiği ortalama süre 15 saniye idi. Tek bir sayfa yüklemek için o kadar beklediğinizi hayal edebiliyor musunuz? Şaşırtıcı! Kullanıcılar daha iyisini ister (ve hak eder). Mobil için optimize ederken göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta…

Mobil Trafiğinizi Kontrol Edin

Önceliklerinizi biraz değiştirebileceğinden, ne kadar mobil trafik aldığınıza bir göz atmak her zaman önemlidir. Google Analytics’te sitenizi ne kadar mobil cihaz ziyaret ettiğini “Kitle → Mobil → Genel Bakış” altında görebilirsiniz.

Sitenizin Duyarlı Olduğundan Emin Olun

2019’da web siteniz artık mobil uyumu kesinlikle tamamlamış olmalı. Google’ın Mobil Friendy aracı testine gidin ve web sitenizin tüm kriterlerden geçer not aldığından emin olun. WordPress site hızlandırma için mobil uyumu hiçbir zaman es geçmeyin!

Google AMP Sizin İçin Bir Çözüm Olabilir

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi) ilk olarak Ekim 2015’te başlatıldı. Proje, web sitelerinin hafif web sayfaları oluşturmasına olanak tanıyan, tamamen mevcut web teknolojilerinden oluşan yeni bir açık çerçeve olarak tanımlanan AMP HTML’ye dayanıyor. Basitçe söylemek gerekirse, mevcut web sayfanızın soyulmuş, arındırılmış bir versiyonu AMP ile sunulabiliyor. Aşağıdaki eklentilerden biriyle WordPress sitenizdeki Google AMP değişimine hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Üstelik WordPress site hızlandırma konusunda mobil için çok iyi sonuçlar verecektir.

 • WordPress için AMP
 • WP için AMP

Özetle WordPress Site Hızlandırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

WordPress’i hızlandırabileceğiniz tüm farklı yolları dahil ederek kapsamlı bir WordPress site hızlandırma rehberi oluşturmaya çalıştım. Hızlı bir siteye sahip olmak;

 • Sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olur.
 • Arama motorları için taranabilirliği artırır.
 • Dönüşüm oranlarını artırır.
 • Sitede geçirilen zamanı arttırır.
 • Hemen çıkma oranınızı azaltır.

WordPress site hızlandırma kılavuzunun yardımcı olduğunu ve birkaç bilgiyi WordPress sitenize uygulayabildiğinizi umuyorum. Eğer öyleyse, lütfen bir dakikanızı ayırın, yorum yaparak ve paylaşarak destek olun.

NOT: WordPress site hızlandırma rehberi dahilinde her bir işlem hakkında genel bir değerlendirme ve bilgilendirme yapmayı uygun gördüm. Örneğin, eklenti kullanarak önbellek işlemlerini yapmak istediğinizde tüm eklentileri ve kullanım ayarlarını buraya dahil ederek konunun çok fazla dağılmasını istemedim. Bu nedenle ayrıntılar gereken konularda linkler bırakarak sizleri diğer konulara yönlendirdim.

WordPress site hızlandırma adlı yazıyı yazarken kullandığım bazı kaynaklar;

WpBeginner

Kinsta

WordPress Site Hızlandırma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir