Kimler İmplant Yaptırabilir?

Diş implantları, bir ya da daha fazla eksik dişin yerini tamamlamak üzere kullanılır. İmplantlar, üst veya alt çeneye cerrahi olarak yerleştirilir, bu sayede kemikle kaynaşır ve üzerine yapay bir diş yeleştirilse bile çiğneme ve konuşma aktivitelerini daha konforlu hale getirir. İmplant tedavisi, doğal olarak dişi olmayan, yaralanma, enfeksiyon ya da yaralanma nedeniyle dişini kaybetmiş olsa da her yetişkin hastaya uygulanabilir. En erken olarak implant Türkiye genelinde kızlarda 16 yaş ve erkeklerde de 18 yaştan itibaren tercih edilir. Böylelikle hastanın yüz büyümesi ve gelişimi tamamlanmış olur. Dişlerin yanı sıra çene kemiğinin bir kısmını kaybeden herkes implant için adaydır.

İmplant İçin İdeal Sağlık Durumu

İmplant tedavisinin sonucunu etkileyecek iki faktör vardır. Birincisi, hastanın sağlık durumudur. Çene içerisine genellikle ana maddesi titanyum olan vida benzeri kök yerleştirilir. Ardından vidanın yerleştirildiği bölgenin iyileşmesi zaman alır. Hastanın implant uygulandıktan sonra yarasının iyileşmesini olumsuz etkileyen sistemik bir hastalık olmamalı ve kontrol altında olmalıdır. Örneğin, dental implantlar kontrollü diyabette uygulanabilir. Bununla birlikte, hastanın durumu belirsizse ya da kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara sahipse implant tedavisi tercih edilmeyebilir. Hastanın iyileşebileceği bir durum söz konusu ise bir süre beklendikten sonra prosedür gerçekleştirilebilir.  İkinci faktör, hastanın çenesindeki kemik durumudur. İmplant, çeneye yerleştirildiği için yeterli kalitede ve büyüklükte kemiğe ihtiyaç duyar. Diş kaybı durumunda, çevresindeki kemik alanı yavaşça kaybolur ve yeniden şekillenir. Eğer dişin yokluğunda kemik erimesi derecesi ciddi miktarlarda değilse başka işleme gerek duyulmaksızın implant uygulanabilir. Fakat kemik erimesi meydana gelirse kemiği genişletmek gibi ileri cerrahi teknikler gerekebilir.

Diş implantlarıyla ilgileniyorsanız, önce diş hekiminizle dikkatlice tartışmak iyi bir fikirdir. Genel sağlık durumunuz iyiyse, bu tedavi sizin için bir seçenek olabilir. Sağlık durumu yaş faktöründen çok daha önemlidir. Herhangi bir implant ameliyatı planlanmadan önce doktorun tıbbi değerlendirmesi önemlidir. Uzman doktorlar tarafından ilgili hizmet ile yüksek kalitede implant tedavisi uygulatmak için caddedental.com adresinden hızlı bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Kaynak : https://caddedental.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir