İmplant Nedir?

İmplant, son zamanlarda diş tedavisi alanında sık kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. İmplant işleminin tercih edilme nedeni estetik kaygı olabildiği gibi bu işlem zorunlu olarak da uygulanabilir. İmplant işlemini yapan yerler genel diş poliklinikleri, büyük diş hastaneleri ya da implant diş hastanesi gibi kurumlardır. İmplant işleminin temelinde kişinin eksik olan dişlerinin yerinin doldurulması yatar. Bu işlemde çene içine yapay bir diş kökü yerleştirilir ve ağız içinin bu işlemi kabul etmesi beklenir. İmplantlarla ilgili bilinmesi gereken başka bir durum ise implantların neredeyse tamamının titanyumdan yapılıyor olduğudur. Bu durumun nedeni çene içine yerleştirilen yapay kökün çene tarafından daha kolay kabul edilmesidir. Çene kemiği pek çok madde içerisinden yalnızca titanyumu vücuda ait bir parça olarak görüp kabul etmektedir.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

İmplant diş hastanesi sayesinde özellikle eksik dişleri olan kişiler için önemli bir avantaj sağlanmıştır. Bu yöntemin özellikle son zamanlarda yaygınlaşması da tercih edecek kişilerin içini rahatlatmıştır. İşlemde titanyum kullanılması doku uyumunu da kolaylaştırması nedeniyle hastaların kafasında soru işareti kalmamaktadır. İmplantın sağlamış olduğu avantajlar içerisinde geniş bir yelpazeye uygulama imkanı sunması da vardır. Dişleriyle ilgili ciddi problemleri olan kişiler, hiç dişi olmayan ve takma diş kullanmak istemeyen kişiler, herhangi bir nedenden dolayı bir ya da birkaç dişini kaybetmiş kişiler implant diş hastanesi ve implant işlemi ile bu sorundan kurtulmaktadır.

İmplant Operasyonunun Kapsamı

İmplant, yalnızca sorunlu olan diş bölgesi ya da bölgeleri ile yapılır. Kaybedilen diş bölgesinin dışında komşu dişlere ya da başka diş bölgelerine müdahale edilmez. İmplant yapıldıktan sonra kişilerin çiğneme hissinde herhangi bir farklılık olmaz. Bu durum da implantın tercih edilme nedenlerinden birisi olarak gösterilebilir. İmplant uygulaması yapılacak olan kişilerin tedaviden önce ağız bakımlarını iyi bir şekilde yapmaları, çene kemiklerinin implantı destekleyecek durumda olup olmadıklarını kontrol ettirmeleri gerekir. Sağlıklı bir diş eti ve çene kemiklerinin sağlam olması implant tedavisinin başarı oranını arttıracaktır. Çene kemiği uygun olmayan kişiler için de öncelikle gerekli tedaviler uygulanır ve ileri teknikler ile çene yapısı implanta uygun hale getirildikten sonra işlem gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir