İmplant Ne Kadar Sürede İyileşir?

İmplant operasyonu ardından iyileşme süresi, hastanın durumuna, etkilenen diş sayısına ve bu sürecin nasıl yönetildiğine bağlı olarak değişebilir. Basit implant yerleştirilmesi durumunda, ameliyatın ardından çok az şişme ve rahatsızlık hissi meydana gelir. Hasta birkaç gün boyunca cerrahi operasyon uygulanan bölgeye ve yiyip içtiklerine dikkat eder. Tipik olarak implantları yerleştirmek için ilk ameliyattan sonra çoğu durumda, birkaç gün süren hafif ya da orta seviyeli ağrı, şişlik ve bazı hastalarda da morarma görülür. Diş implantı İzmir kliniklerinde uygulanan oldukça yaygın dental tedavilerdendir. Ortalama bir ila iki haftada hasta, eski yemek düzenine dönebilir. Bununla birlikte işlem sonrası 6 hafta boyunca yumuşak yiyeceklerle beslenen hastalar da bulunmaktadır.

İyileşme Sürecini Kötü Etkileyen Faktörler

İmplantın yerleştirildiği sırada herhangi bir kemik veya yumuşak doku grefti yapılması gerekiyorsa, şişlik daha belirgin olma eğilimindedir, ancak diş hekimi sizi rahat ettirmek için uygun ilaçlar verir. Bir hastanın iyileşmesi yaşam tarzı ve implanta gösterilen özene göre değişir. Hasta, sigara kullanıyorsa enfeksiyon riskini azaltmak için operasyondan bir hafta önce ve bir hafta sonra hiç ya da minimum şekilde içmelidir. Ameliyattan sonra sigara içmek dental implantın iyileşme süresini artırabilir ve tamamen sürece zarar verebilir. Uygulamanın ardından diş implant İzmir diş hekimlerinin verdiği tavsiyelere uymak büyük önem arz eder ve iyileşme sürecini kısaltmasının yanı sıra daha konforlu geçmesini sağlar.

Ameliyat ardından iyileşme süresi, aşırı alkol – sigara kullanımı, kötü ağız hijyeni ve yanlış yiyecek seçiminden kötü etkilenir. Dişler, implant bölgesine dikkat ederek rutin olarak fırçalanmalı ve enfeksiyon riski nedeni ile tuzlu su ile durulanmalıdır. Bu sayede diş etleri çevresindeki plak oluşumu da engellenir. Aksi takdirde diş eti hastalıkları iyileşme sürecini olduğu kadar tedavi sürecini de olumsuz etkiler. Ağrı olması durumunda doktorun tavsiye ettiği ağrı kesici ve mevcutsa antibiyotik düzenli olarak alınmalıdır. Bir süre sonra diş implant İzmir uygulamasının semptomları azalır ve hasta normal hayatına geri döner. Bu süreçte önemli olanın özen ve sabır olduğunu unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir