İmplant Çeşitleri Nedir?

implant çeşitleri

İmplant günümüz teknolojisi ile tasarlanmış doğal dişe en yakın olan tedavi biçimidir. Prosedür sırasında çene kemiğine uygun büyüklükte yuva açılarak vida gibi özel aletler yerleştirilir. Bu işlem sırasında anestezi uygulanır ve ağrı hissedilmez. Yuva açılıp vida yerleştirilmesi işlemi 10-20 dakika aralığında sürmektedir. İmplant diş fiyatları ise hastalara başarılı bir tedavi sunulurken değişmektedir. Bazı durumlarda çene kemiğinde yeterince kemik bulunmaz ve hastalarda çene kemiği oluşturulması gerekir. Bu hastalara 2-3 ay önceden tedaviye başlanması gerekir.

En yaygın kullanılanı vida şekilli implantlar olsa da farklı implant tedavileri de bulunmaktadır. Tekniklerin değişmesi implant diş fiyatları üzerinde etkilidir. Yerleştirilen alana ve destek dokulara göre belirlenen diş implant çeşitleri şunlardır:

  • Subperiosteal İmplant: Bu implantlar diş etinin hemen altındaki çene kemiğine metal çerçeve takılmasından oluşur. Diş etleri zamanla iyileşir ve çerçeve kemiğe sabitlenir. Çerçeveye dayanak takılır ve bunlar zamanla diş etleri ile bütünleşir. Bu yöntem uzun vadeli sonuçlarının yetersiz olmasından dolayı günümüzde tercih edilmemektedir.
  • Transmandibular (Transosseöz) İmplant: Kemik boyunca bir implant yerleştirilir. Bu implant tedavisi diğerlerine göre daha zor olduğundan günümüzde tercih edilmez.
  • Endodontik Stabilizatörler: Zayıf diş yapılarını sabitlemede kullanılan bu implant çeşidi daha sağlam bir alt yapı oluşturmak için tercih edilmektedir.
  • İntramukozal İnsertler: Diş kökü gelişimi sona erse de dişler çenede geride kalabilir. Protezlerdeki bu durumu önlemek amacıyla mantar şeklinde titanyumdan yapılar hazırlanır. Günümüzde pek tercih edilmese de yalnızca üst çene protezlerinde kullanılmaktadır.
  • Endosteal İmplant: Vida şeklindeki biçimi ile en sık kullanılan implant çeşididir. Bazı hastalarda bıçak ya da silindir şeklinde olanlar da tercih edilir. Ardından implantın üzerine yapay diş yerleştirilir.

İmplant Tedavisinin Dezavantajları Var Mıdır?

İmplant diş fiyatlarıdiğer diş tedavilerine göre maliyetlidir. Bunun yanında kısa süreli komplikasyonlar dışında bir dezavantajı bulunmamaktadır. Doğru bir diş hekimi ve doğru bir implant uygulaması ile protez diş, doğal dişle aynı görevleri görmekte ve hastalara gerçek diş hissiyatı vermektedir. İmplant yerleştirildikten sonra hastalar kemik ile implant kaynaşana kadar diş sağlığına dikkat etmelidir.

Kaynak : https://cadental.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir