Diş İmplant Tedavi Öncesi Süreç

Tedavi öncesi süreç hakkında Karşıyaka İmplant ile iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu sürece biraz değinmek gerekirse şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Konsültasyon ve planlama aşamasında, diş hekimi diş implantının değerlendirildiği ağızdaki alanı görsel olarak inceler ve diş görüntüleme çalışmalarını (X-ışınları, panoramik filmler ve / veya BT taramaları) inceler.
  • Bölgede daha fazla kemiğe ihtiyaç olup olmadığını belirlemek için çene kemiğinin kalitesi ve miktarı değerlendirilir.
  • İmplanta uygun olduğuna karar verilirse, hasta diş implantı için cerrahi prosedürlere geri dönecektir. Tüm cerrahi prosedür randevuları sırasında, hastaya uyuşturmak için lokal anestezi verilir.
  • Çoğu zaman, bir diş implantı yerinde hala mevcut bir hasarlı diş vardır. Operasyon için bu dişin çekilmesi gerekir.
  • Bazı durumlarda, yeterli kemik olduğunda, hasarlı diş çıkarılabilir ve ardından aynı randevuda implant yerleştirme prosedürü izlenebilir. Bu prosedüre “acil implant” yerleşimi denir.

Diş İmplantı Ameliyatı

Karşıyaka İmplant cerrahi öncesinde hastaya bir muayene randevusu vererek bölgede yeterli ve güçlü kemik bulunup bulunmadığını kontrol eder. İmplant yerleştirme randevusunda, diş implantı (titanyum vida) özel bir matkap ve aletlerle kemiğe yerleştirilir. İmplantın üzerine bir “iyileşme başlığı” yerleştirilir, dikişler atılır ve iyileşme aşaması başlar. Bu iyileşme aşamasında, eksik dişlerin estetik amaçlarla değiştirilmesi için geçici bir takma diş yapılabilir.

İyileşme süresi büyük ölçüde mevcut kemiğin kalitesine bağlıdır. İyileşme süresi genellikle iki ila altı ay arasındadır. Bu süre zarfında, implant kemiğe entegre olur. Diş implantı iyileştikçe üzerine herhangi bir kuvvet veya baskı uygulamaktan kaçınmak önemlidir. Cerrahi bölgeyi kontrol etmek için takip randevuları tipik olarak enfeksiyonun olmadığından ve iyileşmenin gerçekleştiğinden emin olmak için yapılır.

Diş İmplantı Ameliyatı Sonrası Süreç

Cerrahi sonrasındaki süreçte bakım ve kontrol oldukça önemlidir. Bu aşamada da Karşıyaka İmplant ile iletişim içinde olup destek almalısınız.

  • Gerekli iyileşme döneminden sonra diş implantının çevredeki kemik tarafından başarılı bir şekilde alınıp alınmadığını belirlemek için test uygulanır.
  • Bu onaylandıktan sonra ise, protez bileşeni diş implantına bir vida ile bağlanır. Bu bileşene “abutment” denir. Yedek dişin veya “kronun” tutulmasına hizmet edecektir.
  • Diş hekimi, ağızdaki bu abutmentın bir izlenimini alacak ve implant kronuna uyacak şekilde özel olarak imal edilecektir. İmplant kronu üzerine dayanarak bir vida ile sabitlenir.
  • İmplant uygulamasından sonra hasta oluşan şişlikleri azaltmak amacıyla yanaktan (dışarıdan) buz uygulaması yapabilir. 10 dakika aralıklar ile 3-5 dakika buz tutuşarak şişliklerin oluşmasına önemli ölçüde engel olunabilir.

Kaynak : https://izmir-implant.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir